Politica de returnare in cazul mancarurilor

Intrebare

Salutare,

Am citit legea in care, in cazul contractului la distanta (achizitie online), produsele se pot returna in 10 zile de la cumparare. Va intreb, in cazul produselor alimentare (mancare gatita la comanda) care este procedura?

Multumesc,
Alin

Topic deschis 0
Chestiuni legale Alin Stan 5 ani 2 raspunsuri 474 vizualizari Junior 0

Raspunsuri ( 2 )

  1. Art. 10. – Consumatorul nu poate denunta unilateral urmatoarele tipuri de contracte, cu exceptia cazurilor in care partile au convenit altfel:
    a) contracte de furnizare de servicii a caror executie a inceput, cu acordul consumatorului, inaintea expirarii termenului de 10 zile lucratoare prevazut la art. 7 alin. (1);
    b) contracte de furnizare de produse sau servicii al caror pret depinde de fluctuatiile cursurilor pietei financiare care nu pot fi controlate de comerciant;
    c) contracte de furnizare a unor produse executate dupa specificatiile consumatorului sau a unor produse distinct personalizate, precum si a acelora care, prin natura lor, nu pot fi returnate sau care se pot degrada ori deteriora rapid;
    d) contracte de furnizare a inregistrarilor audio, video sau a programelor informatice, in cazul in care au fost desigilate de catre consumator;
    e) contracte de furnizare a ziarelor, periodicelor, jurnalelor-magazin;
    f) contracte de servicii de pariuri sau loterii.
    Conform OG 130/2000, art 10, pct c) poti sa nu returnezi produsele personalizate

    Te incadrezi la punctul c) – care se pot deteriora rapid.

    Plus mai este legea sigurantei alimentare, care spune clar, orice aliment vandut si returnat trebuie distrus la unitati specializate (daca e expirat – nu sunt specialist in industria alimentara, probabil e ceva cu distrugerea asta, insa nu oricand e nevoie de distrugere). Alimentele, prin legea sigurantei alimentare, nu pot fi primite inapoi.

  2. Salut Liviu,
    Iti multumesc mult pentru raspuns!
    Alin

Raspunde la aceasta intrebare

Trebuie sa te conectezi pentru a putea raspunde.