Magazin virtual – Este obligatoriu bonul fiscal sau nu ?

Intrebare

Avand in vedere noile modificari in legislatie privind casele de marcat, intrebarea este daca magazinele online sunt obligate sa emita sau nu bon fiscal.

Legea: http://codfiscal.net/42243/oug-281999-actualizata-2015-obligatia-agentilor-economici-de-utiliza-aparate-de-marcat-electronice-fiscale zice asa:

Art. 1

(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Art. 2

Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Ce intelegeti voi de aici ?

Rog raspunsuri concrete pe lege, nu pareri. Voi emiteti bon fiscal ?

Adriana Ghisoiu,
www.bekid.ro

Topic deschis 0
Chestiuni legale Contabilitate & Gestiune Customer Service & Sales Adriana Ghisoiu 4 ani 15 raspunsuri 1042 vizualizari Junior 0

Raspunsuri ( 15 )

  1. Eu am vorbit cu contabila mea acum 3 luni despre bon fiscal in loc de factura sa le emit la clienti si mi-a zis clar ca NU.
    NU pentru ca nu ai contact direct cu clientul si banii iti sunt virati in cont de catre serviciu de curierat si nu este necesar, doar factura se emite clientului.
    Voi cum procedati?
    P.S. nu stiu daca dupa noul cod fiscal s-a schimbat ceva dar cred ca ramane valabila ce v-am scris mai sus.

  2. Bon fiscal se emite cand incasez direct de la Populatie cum scrie in Art.1 “Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, …. direct către populaţie” trebuie sa emita bon fiscal

  3. Daca vine un client (persoana fizica) la sediu sa ridice produsul, ii dai bon fiscal. Daca trimiti prin curier pui in colet factura fara chitanta si factura se stinge cu chitanta de la curier.
    Nu poti da factura cu chitanta unei persoane fizice. Cel putin asa fac eu… Sper sa fie si corect

  4. Bon fiscal doar pentru cei care vin sa ridice din depozit.
    Pentru ceilalti se emite factura si inchiderea se face prin extrasul de cont detaliat cu borderoul de incasari de la curierat.
    Emiterea de chitanta catre persoane fizice e interzisa si se amendeaza cu vreo 5000 de lei.

  5. Dai bon fiscal cand ai contact direct cu clientul(vine si ridica singur produsul sau il livrezi cu mijloace proprii).

  6. Nu ai cum sa eliberezi bon fiscal pentru ca suma produsului se incaseaza de catre curier si il vireaza in cont colector.este obligatoriu sa eliberezi factura si certificat de garantie.

  7. Va multumesc pentru raspunsuri.

    Asa procedam si noi, normal. Cu isteria actuala cu bonurile fiscale nu stii ce schimbari le trec prin cap celor de la ANAF, legea este tot timpul de partea lor si lasa loc de interpretari de multe ori.

  8. In cazul in care societatea desfasoara comert prin intermediul unui magazin online si vinde produse catre persoane fizice(comert cu amanuntul) si juridice(comert en-gros) ce documente de incasare trebuie sa foloseasca daca livreaza produse catre o firma cu incasarea ramburs prin curier?

  9. Am sa te rog sa pui si o intrebare separata pentru ca asa vei primi mai multe raspunsuri, si te va ajuta mai mult.
    Cauta te rog pe ECOMpedia informatii deja publicate: https://ecompedia.ro/tag-uri/bon-fiscal
    Succes!

  10. Lucrez si eu cu un curier care imi vireaza rambursul in cont colector la fiecare final de saptamana.
    Dar stiu ca clientul trebuie sa primeasca o chitanta-ramburs de la curier care este dovada ca a platit produsele.
    Cum anume este contabilizata intrarea banilor in contul meu de la curier?Pe baza unei facturi care nu contine TVA?

  11. @ Ruxi/Cosmin: multumesc de ajutor, am inteles.

  12. sunt pfa. am magazin online. Fara casa de marcat. Vand catre persoane juridice cu plata prin banca. Le emit factura. Pentru livrare imi trimite un sofer sa ridice marfa. Procedez corect? trebuie sa trimit doar prin curier/posta ? Imi trebuie casa de marcat?

  13. Am deschis un magazin online si as dori sa fac contract cu o firma de curierat dar intrebarea mea este as putea face contract cu ei ca persoana fizica deoarece inca nu am facut un pfa? Va multumesc

  14. Ca sa obtii raspunsuri, utile si in timp util, pentru tine relevante, te sfatuiesc sa pui o intrebare complet noua, vezi butonul din dreapta sus, ala mai mare si rosu 🙂 Succes!

Raspunde la aceasta intrebare

Trebuie sa te conectezi pentru a putea raspunde.