Aprobare de la Ministerul Sanatatii ?

Intrebare

Stie cineva daca pentru vanzarea de produse cosmetice on-line ai nevoie de aprobare si de la Ministerul Sanatatii? Mentionez ca produsele sunt aduse din import. Multumesc!

Topic deschis 0
Chestiuni legale Ionela I 2 years 1 raspunsuri 84 vizualizari Junior 0

raspunsuri ( 1 )

  1. Sa citesti aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_produselor_cosmetice.php

    Art. 11
    Produsele cosmetice pot fi puse pe piata pe teritoriul Romaniei numai daca producatorul, reprezentantul sau autorizat, beneficiarul fabricarii produsului cosmetic sau persoana responsabila pentru punerea pe piata a produsului cosmetic importat este inregistrata legal in Romania si a notificat Ministerului Sanatatii intentia de punere in circulatie a produselor cosmetice.

    Art. 12
    Notificarea consta in transmiterea, in forma scrisa si/sau electronica, a urmatoarelor date:
    a) numele/denumirea producatorului, a reprezentantului sau autorizat, a beneficiarului fabricarii produsului cosmetic si numarul de inregistrare la registrul comertului a producatorului, respectiv a reprezentantului sau autorizat;
    b) sediul in Romania al producatorului sau al reprezentantului sau autorizat;
    c) tara de origine pentru produsul cosmetic fabricat in afara teritoriului Romaniei;
    d) denumirea comerciala a produsului cosmetic;
    e) functia de produs cosmetic;
    f) declaratia de conformitate prin care producatorul, reprezentantul sau autorizat, beneficiarul fabricarii produsului cosmetic sau persoana responsabila pentru punerea pe piata a produsului cosmetic importat isi asuma responsabilitatea conformarii produselor cosmetice fabricate/importate cu prevederile prezentei legi.

Lasa un raspuns

Nu ai permisiuni pentru a vedea aceasta intrebare.