Manual de utilizare in limba romana. Obligatoriu sau nu?

Raporteaza
Intrebare

Explica-ne de ce doresti sa raportezi aceasta intrebare.

Raporteaza
Anuleaza

Conform legii, mai exact Ordonanţă nr. 21/1992, Art. 20 la punctul 5, “Toate informaţiile privitoare la produsele şi serviciile oferite consumatorilor, documentele însoţitoare, inclusiv cele referitoare la informaţiile privind securitatea produsului şi instrucţiunile de utilizare, precum şi contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie să fie scrise în limba română, indiferent de ţara de origine a acestora, fără a exclude prezentarea acestora şi în alte limbi.”

Stiu ca legea se aplica pentru produsele noi cat si pentru anumite servicii care au nevoie de instructiuni tehnice. Intrebarea este daca se aplica in cadrul produselor IT second hand / refurbished?

Topic deschis 0
Chestiuni legale Customer Service & Sales Mihai Ioan 10 luni 1 raspunsuri 642 vizualizari Junior 0

raspunsuri ( 1 )

  1. Te rugam sa explicit de ce consideri ca acest anunt trebuie raportat.

    Raporteaza
    Anuleaza

    Conform celor scrise de tine, se aplica si celor noi si celor SH pentru ca legiuitorul nu a specificat decat .. produse, nu noi si nu vechi. Doar produse. Un produs nou sau SH este tot un produs si utilizatorul trebuie sa stie ca nu il poate folosi de ex. in mediu umed pentru a preintampina un accident.

Raspunde la aceasta intrebare