Inregistrare facturi adwords/facebook ads – PFA neplatitor TVA

Intrebare

Cum inregistreaza o PFA neplatitoare de TVA o factura AdWords?
Mentionez ca facturile AdWords sunt emise fara TVA ( desi nu sunt inscris la Fisc in Registrul Operatorilor Intracomunitari.) . Pe factura este mentionata urmatoarea chestie :
* Servicii supuse unei taxe inverse – TVA-ul va fi contabilizat de către destinatar, conform art. 196 al Directivei Consiliului 2006/112/CE

Astept raspunsuri concrete , fara trimiteri la legi , sau la intrebarea ce a mai fost pusa pe ecompedia, intrucat nu contine un raspuns concret la intrebarea mea.

Va multumesc!

Topic deschis 0
Chestiuni legale Florentin Vaduva 4 years 2 raspunsuri 61 vizualizari Junior 0

Raspunsuri ( 2 )

  1. Salut,
    Eu am un SRL neplatitor de TVA, ceea ce e o situatie similara cu a ta. Nu stiu daca exista diferente intre SRL si PFA din punctul acesta de vedere, dar nu cred sa fie.
    Iti spun ceea ce stiu eu dupa discutii cu contabilii mei si nu numai. Deoarece Google iti factureaza de pe o firma din UE (Irlanda parca), tu esti obligat sa calculezi TVA (24%) la suma respectiva, sa depui o declaratie de TVA la ANAF in acest sens si sa platesti acel TVA. Fiindca nu esti platitor de TVA in RO, va trebui sa iti iei un cod de TVA separat pentru operatiuni in UE si sa te inregistrezi in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
    Exista si o prevedere care spune ca pentru achizitii de pana la 10.000 Euro anual ai putea sa nu platesti TVA pentru achizitii din UE, dar contabilii mei mi-au spus ca e valabil doar pentru achizitii de bunuri, nu si de servicii, deci eu am ales sa fac cele de mai sus: mi-am luat cod TVA pentru UE (diferit de CUI-ul pe care il am pentru Romania ca neplatitor de TVA), m-am inscris in Registru Op. Intracomunitari si platesc TVA la valoarea facturilor de Adwords.
    Sper sa iti fie de folos raspunsul meu.
    Toate cele bune si succes.
    Emil

  2. Salut,
    Eu am un SRL neplatitor de TVA, ceea ce e o situatie similara cu a ta. Nu stiu daca exista diferente intre SRL si PFA din punctul acesta de vedere, dar nu cred sa fie.
    Iti spun ceea ce stiu eu dupa discutii cu contabilii mei si nu numai. Deoarece Google iti factureaza de pe o firma din UE (Irlanda parca), tu esti obligat sa calculezi TVA (24%) la suma respectiva, sa depui o declaratie de TVA la ANAF in acest sens si sa platesti acel TVA. Fiindca nu esti platitor de TVA in RO, va trebui sa iti iei un cod de TVA separat pentru operatiuni in UE si sa te inregistrezi in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
    Exista si o prevedere care spune ca pentru achizitii de pana la 10.000 Euro anual ai putea sa nu platesti TVA pentru achizitii din UE, dar contabilii mei mi-au spus ca e valabil doar pentru achizitii de bunuri, nu si de servicii, deci eu am ales sa fac cele de mai sus: mi-am luat cod TVA pentru UE (diferit de CUI-ul pe care il am pentru Romania ca neplatitor de TVA), m-am inscris in Registru Op. Intracomunitari si platesc TVA la valoarea facturilor de Adwords.
    Sper sa iti fie de folos raspunsul meu.
    Toate cele bune si succes.
    Emil

Lasa un raspuns

Nu ai permisiuni pentru a vedea aceasta intrebare.